Niekoľko dobrých rád o materiáloch, z ktorých si môžete ušiť bábiku…

Existuje viacero druhov textilých materiálov, z ktorých si môžete ušiť bábiku. Podrobnejšie sa budem zmieňovať predovšetkým o materiáloch, z ktorých si môžete ušiť samotné telo bábiky, o tých, s ktorými pri tejto tvorbe mám skúsenosti ja, a ktoré môžete použiť na konkrétny typ produktu.

V zahraničí bábikoví tvorcovia pracujú aj s mnohými ďaľšími, špeciálnymi druhmi textilných materiálov na tvorbu bábik, pevných i pružných, o ktorých sa vyjadrovať nebudem, nakoľko s nimi nemám praktické skúsenosti.

 

Ja najradšej používam bavlnené materiály – bavlnené plátno a bavlnené úplety. Keďže neobľubujem plyšové hračky, aj medvedíkov a zvieratká šijem z bavlnených látok rôznych dezénov, alebo aj z bavlneného froté, z ktorého síce je pri šití veľký neporiadok, ale výsledný produkt pôsobí veľmi efektne.

  Medvedík Anton 1       medvedík

Bavlnené plátno na telo bábiky môžete použiť telovej farby, alebo aj nefarbené prírodné, alebo biele, ktoré potom môžete farbiť už na ušitom produkte. Cenné rady, ako a čím farbiť telo ušitej bábiky nájdete v knihe Bohdany Klátilovej “Textilní panenky” (Bohdana Klátilová, 2011), kde je tejto tematike venovaná celá kapitola. V uvedenej knihe je materiál na ušitie bábik použité kaliko, ale výborný materiál je aj tenučké, ale pevné, husto tkané biele plátno, ktoré sa používa ako základ pre výrobu – farbenie batík.

Bavlnené plátno si vyberajte vždy také, ktoré je tenké a husto tkané (týmto kritériám v súčasnosti vyhovujú iba zahraničné látky – materiály domácich, slovenských a českých výrobcov sú pre tieto účely hrubé a riedko tkané). Pokiaľ je plátno hrubšie a riedko tkané, horšie sa s ním pracuje a problémy vznikajú pri obracaní dielov na lícovú stranu, hlavne pri menších tvaroch na tele bábiky, ako sú napríklad prstíky.

Okrem toho, pri redšie tkaných materiáloch výplň z tela bábiky zvykne po čase “vyliezať” (z tohto dôvodu veľkú rolu pri šití hrá aj použitý steh, dbajte, aby bol čo najkratší – cca 1,5 mm).

WP1        Mimi

Bavlnené úplety na bábiky sú hrubšie materiály, ako plátno, sú pevné, alebo pružné a ich použitie závisí od toho, čo chcete ušiť a s akým efektom.

Pevný úplet je vhodný na šitie tela bábiky, pretože pri vypchávaní drží tvar a nevyťahuje sa tak, ako pružný. Najčastejšie je používaný na šitie waldorfských bábik. Ja som tento úplet som použila napríklad aj na ušitie Čarodejnice, pretože z plátna som nevedela dosiahnuť výraznú plastičnosť hlavy tejto bábiky, pričom z tohto pevného úpletu to nebol žiaden problém…

carodej    pipi-s-gal

Pružný úplet sa naopak používa tam, kde je pružnosť žiadúca. Používa sa na poťahovanie pevných základových dielov bábiky. Ja ho používam na poťahovanie hlavy veľkých bábik, ktoré majú hlavy “modelované” z textilu, za účelom prekrytia základného materiálu a všetkých švov, ktorými sú črty tváre a hlava bábiky tvarované.

Pri výbere materiálu vždy najskôr rozhodnite, aký typ bábiky, alebo produktu chcete ušiť. Či to bude bábika na hranie, alebo slúžiaca ako dekoračný artefakt. Je to rozhodujúci faktor, ktorý ovplyvní nielen úžitkové vlastnosti produktu, ale aj jeho konečný vzhľad a efekt.

Pri bábike určenej ako hračka sa na materiál pozerajte z hľadiska jeho zdravotnej nezávadnosti a bezpečnosti a z hľadiska jeho jednoduchej údržby. Čím nižšej vekovej skupine bude hračka určená, tým prísnejšie treba tieto kritériá dodržiavať.

Z uvedených dôvodov považujem za najbezpečnejšie používať prírodné materiály, predovšetkým bavlnené textílie, ako je bavlnené plátno, úplet, prípadne froté. Pri tvorbe sa s nimi dobre pracuje a dajú sa jednoducho oprať. Tými istými pravidlami sa riaďte aj pri šití oblečenia a doplnkov pre bábiky.

Marína2       Sasenka

Pri dekoračnej bábike môžete uzdu fantázie popustiť, pretože tu je výber neobmedzený, hlavne pri výbere materiálov na oblečenie a doplnky. Držte sa však vždy pravidla, že menej je niekedy viac a že výsledný produkt musí tvoriť farebne a materiálovo jeden harmonický celok.

víla-..

No a nakoniec Vám poradím, kde si môžete materiály zakúpiť.

Dnes je množstvo obchodov s internetovým predajom zameraných na patchwork, kde bavlnené plátno zoženiete. Pokiaľ by ste mali problém so zakúpením plátna telovej farby, ja ho kupujem NA TEJTO ADRESE (odtieň 9617-207). Tu som kupovala aj spomínané biele plátno.

Na Slovensku obchody, ktoré poznám, s bavlneným látkami s najširším sortimentom sú tieto:

http://www.zebrapatchwork.sk

http://www.modernpatchwork.sk (tu dostanete kúpiť aj úplet, ale len pružný)

http://www.patchworkparty.sk/eshop/latky

Špeciálne úplety telovej farby na šitie bábik, pevné i pružné, kúpite V TOMTO OBCHODE. Nájdete tu úplety české aj švajčiarske, kvalitou sú zrovnateľné, líšia sa iba minimálne farebným odtieňom,  ale výraznejšie cenou.

Komentáre
  1. Karin píše:

    Dobrý deň pani Bajaníková,ak by som chcela absolvovať vás kurz a opýtať sa aj pár iných vecí je to možné…ďakujem Karin

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.