Môj príbeh

Už 15 rokov navrhujem a vyrábam textilné bábiky a rôzne postavičky a bude mi veľkým potešením, ak prijmete pozvanie do krásneho sveta mojej originálnej tvorby, kde Vás naučím, ako si môžete takéto dielko vlastoručne vyrobiť aj Vy.

Príbeh sa začína… vchádzam do mojej dielne, plná nápadov a zrazu si pripadám ako to malé dievčatko, ktoré pred mnohými rokmi na dne skrine u starej mamy objavilo batôžtek plný tých najúžasnejších kúskov handričiek, ktoré tak rado pohládzalo a predstavovalo si, čo krásne by z nich bolo možné vytvoriť…

Asi tak začína príbeh každej bábiky, každej postavičky, ktorú stvorím. Hľadaním a pohládzaním toho najvhodnejšieho materiálu, ktorý sa v mojich predstavách začne pretavovať do konkrétnej podoby. Textil má má pre mňa čarovnú moc. Je to materiál, ktorý dokáže vo mne vyvolať tie najušľachtilejšie myšlienky a predstavy a nápady…

Je to hra, sú to chvíle, keď je moja činnosť riadená intuíciou a srdcom, je to to, prečo túto prácu milujem a prečo ma robí šťastnou. Pretože na jej konci je dielo, ktoré má dušu.

 

Začiatok tejto mojej cesty však zďaleka nebol taký idylický.

Je pravda, že keď som odišla zo zamestnania, pri hľadaní, čo budem robiť, som sa rozhodovala dosť intuitívne. Vedela som, čo chcem robiť, prácu s textilom som vždy milovala a šitie bol môj koníček. Mala som trochu skúsenosti s tvorbou divadelných maňušiek – v 90-tych rokoch som si založila a viedla ochotnícke bábkové divadielko, ale to bolo všetko.

Veľa som nerozmýšľala nad tým, ako budem svoje produkty predávať, čo môjho manžela dosť vytáčalo. Nehovoriac o tom, že som nemala žiadne vstupné investície. Moje rozhodnutie začať podnikať pramenilo skôr v tvrdohlavosti skúsiť to za každú cenu, nie rozumnom zvážení všetkých pre a proti…

Textilné bábiky v tom čase na trhu takmer absentovali, tak som si založila živnosť a hurá do výroby textilných bábik… len keby to bolo také jednoduché.

Internet v období mojich začiatkov bol pre bežných ľudí stále nedostupný, obchody na špecializované materiály neexistovali. Nejestvovala dostupná literatúra. K informáciám som sa dopracovávala tak, že som si vzala telefónne zoznamy a hromadu času trávila zvyšovaním telefónnych účtov, aby som zistila, kde a ako môžem potrebné materiály kúpiť, v tom čase len na domácom trhu.

 

Ani moje bábiky neboli spočiatku také vymakané, ako sú dnes. Jednak to bolo absenciou kvalitných a vhodných materiálov a na druhej strane, a to predovšetkým, nedostatkom skúseností a vedomostí. Boli to denne hodiny a hodiny práce - skúšania, kreslenia strihov, šitia, vylepšovania. Pri každom novom produkte. V odpadovom koši skončila dosť veľká kopa všetkých tých nepodarkov. Mnohokrát v zúfalstve s tým šmarila a utiekla od toho. Naťastie som sa vždy (moja tvrdohlavosť) vrátila s odhodlaním, že to musím dokázať.

Bola to dlhá a ťažká, ale úžasná škola, v ktorej som sa vela naučila. A všemožne ma podporovali aj moji, vtedy už dospelí synovia, a pomáhali mi hlavne v oblasti marketingu a reklamy,

A stálo to za to. Bábiky sa páčili a mali pomerne slušný ohlas. Postupne, aj na základe dopytu na menšie produkty som vymýšľala ďaľšie a ďaľšie, najskôr určené na hranie pre deti, neskôr aj ako darčeky a dekoračné postavičky.

 

Dnes je to už 15 rokov, čo sa venujem tvorbe a dizajnu textilných bábik. Svojou bábikovou tvorbou som na pozícii, na ktorej už veľa ľudí u nás, venujúcich sa tejto činnosti, ma pozná. Poznajú moje bábiky, ich dizajn, vypracovanie a radi sa odo mňa učia. Som lektorkou kurzov šitia mojich bábik nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike.

V zozname mojej tvorby sú textilné bábiky na hranie, viacerých veľkostí a typov, rôzne rozprávkové postavičky, zvieratká, marionety a dekoračné bábiky. Všetky s mojim vlastným dizajnom, precízne vypracované, so starostlivo vybraným materiálom, primeraným pre každý typ produktu. Originalita a kvalita vypracovania sú od začiatku v mojej tvorbe určujúce črty pri všetkých produktoch.

Je to krásna práca, napriek tomu nastal čas, keď som, stále viac zahltená objednávkami, bola vyčerpaná a nemala som takmer žiaden priestor na novú tvorbu, čo ma začalo deptať a odoberať chuť do práce.

 

Potom prišiel ten moment, kedy mi došlo, že nemusím len vymýšľať a vyrábať, ale môžem odovzdávať skúsenosti ďalej, učiť iných to, čo som sa za tie roky naučila ja. To ma doviedlo k rozhodnutiu robiť kurzy, ponúkať aj návody a strihy z mojej dielne, formou e-bookov a manuálov (a popri tom mať dostatok času na vymýšľanie nových produktov).

Prakticky to znamená, že každý, kto sa chce takejto tvorbe venovať, nemusí prechádzať tou tŕnistou cestou hľadania ako na to. Som tu pre Vás a s radosťou Vás to naučím. Tak, ako som to už naučila množstvo tých dám, ktoré mojimi kurzami prešli.

Mám nesmiernu radosť nielen z vytvoreného a vydareného diela a z toho šťastného úsmevu a svetielok v očiach obdarovaného, ale predovšetkým z toho nadšenia a až detskej radosti všetkých tých úžasných a šikovných “dospelých dievčatiek”, ktoré si tie svoje bábiky šijú podľa mojich strihov a návodov. Je mi cťou sprevádzať ich na tejto ceste, poradiť a podať im pomocnú ruku, keď to potrebujú.